Hlavní informace
 Napisz komentarz

CBN - kannabinol to kolejny kannabinoid w roślinie konopi, który może być wytwarzany syntetycznie, ale występuje również naturalnie w roślinie konopi. Kiedy związki THC obecne w roślinach konopi starzeją się, rozkładają się tworząc CBN. Ostatnio zainteresowało się nim coraz więcej użytkowników konopi CBD. W tym artykule przybliżymy Ci, jakie działania ma CBN (w tym skutki uboczne), porozmawiamy o dawkowaniu i w jakich produktach możesz go znaleźć.


Działanie CBN

CBN jest związkiem nietoksycznym, który podobno występuje w największych ilościach w starszych odmianach konopi.

CBN jest wciąż w fazie badań i na wykazane efekty mogą mieć wpływ wyniki badań (w przeciwieństwie do CBD, gdzie mamy zdefiniowane i naukowo oparte prawie dokładne efekty), które wciąż są w toku. Większość badań została przeprowadzona jedynie na zwierzętach.

  • Działanie przeciwbakteryjne

Ustalono już, że CBN może być silnym środkiem antybakteryjnym. W warunkach laboratoryjnych CBN zostało przetestowane na szczepach bakterii MRSA, które są odporne na tradycyjne antybiotyki. Badacze stwierdzili, że jest to silny środek antybakteryjny przeciwko tym opornym szczepom. Być może w przyszłości zobaczymy CBN używane do zwalczania infekcji bakteryjnych, których nasze zwykłe antybiotyki nie są w stanie wyleczyć.

  • Neuroprotekcja

CBN może być również silnym środkiem neuroprotekcyjnym. W jednym z badań na gryzoniach, naukowcy zastosowali CBN jako środek do leczenia ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i odkryli, że był on w stanie opóźnić wystąpienie choroby. Chociaż badania na ludziach nie zostały jeszcze przeprowadzone, sugeruje to, że CBN może stanowić skuteczne narzędzie w walce z ALS i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.

  • Jaskra

CBN może być również przydatne dla osób cierpiących na jaskrę. Jedno z badań na królikach wykazało, że CBN (podobnie jak THC) obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe - największy czynnik ryzyka jaskry. Mimo to, badania są na wczesnym etapie i nie wykazano, że CBN jest lepsze niż inne leki na jaskrę. Potrzeba więcej badań, aby zobaczyć, czy kannabinoidy mogłyby kiedykolwiek skutecznie zastąpić którekolwiek z tradycyjnych metod leczenia jaskry.

  • Działanie przeciwzapalne

CBN może być również silnym środkiem przeciwzapalnym zdolnym do pomocy osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów. W jednym badaniu na gryzoniach wykazano, że CBN łagodzi objawy zapalenia stawów. Choć trzeba przeprowadzić więcej badań, może się to skończyć niesamowitą pomocą dla osób cierpiących na tę wyniszczającą chorobę.

Czy CBN działa na sen?

Nie ma dowodów w literaturze lub w badaniach, że CBN per se wpływa na sen u ludzi lub zwierząt. Jednakże sen może być promowany przez CBN, a pośrednio przez zmniejszenie pobudzenia psychologicznego (spowodowanego przez źródła stresu, bólu, itp.).

Jeśli szukasz dobrej jakości produktu promującego sen, zalecamy łączenie CBN z innymi kannabinoidami - CBD, CBG,..., aby stworzyć tzw. efekt towarzyszący.

Efekt towarzyszący oznacza, że wiele kannabinoidów o różnych efektach jest połączonych razem, co wzmocni uzyskany efekt.

Jakie jest dawkowanie olejków i kropli CBN?

W ofercie Cannadorra, CBN występuje jako mieszanka w kroplach na sen. Poprzez połączenie wielu kannabinoidów uzyskuje się maksymalny możliwy efekt.

Te krople nasenne są oznaczone jako "Extra" i zaleca się je przyjmować godzinę przed snem - należy zacząć od 1 - 2 kropli i stopniowo (w zależności od pożądanego efektu) zwiększać dawkę przez okres 1-2 dni (więcej o dawkowaniu CBD, dawkowaniu CBG).

Czy CBN ma skutki uboczne?

Bez wielu badań klinicznych trudno jest dokładnie wiedzieć, jak CBN może wpływać na ludzki organizm (w przeciwieństwie do CBD, gdzie skutki uboczne są jasno zakomunikowane).

Do tej pory opisano skutki uboczne takie jak senność i uspokojenie.


Autor artykułu:

Ondřej jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Zelené Země/Konopie zdrowie. Teraz zajmuje się głównie strategicznym zarządzaniem i rozwojem współpracy międzynarodowej. Jego wizja jest dostępna dla uzdrawiania konopi i zdrowych produktów spożywczych z konopi dla wszystkich lokalnych produktów.

 

Powiedz coś tutaj...
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Bądź pierwszym komentującym.