Hlavní informace
 Napisz komentarz

Olej lniany i olej konopny mają bardzo podobny skład i działanie prozdrowotne, ale zauważa się też różnice między nimi. Doskonałe właściwości tych olei sprawiają, że są niezastąpione w naszej diecie. Sprawdźmy, który z nich ma więcej korzyści dla naszego zdrowia.


Olej konopny - co sprawia, że ​​jest taki dobry?

Organiczny olej konopny BIO jest pozyskiwany z tłoczonych na zimno nasion konopi. Uważany jest za najlepszy olej roślinny, a jego właściwości prozdrotowne przewyższają nawet właściwości oliwy z oliwek.

Olej konopny tłoczony na zimno jest bogaty w białko oraz inne witaminy i minerały, co czyni go naprawdę wyjątkowym. Olej z nasion konopi składa się w ponad 80% z kwasów tłuszczowych omega-3 i kwasów omega-6. W porównaniu do oliwy z oliwek zawiera 25 razy więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega, w tym cenny DHA (kwas dokozaheksaenowy), który - jak pokazują badania - wpływa na funkcjonowanie mózgu i narządów oraz pomaga wzmocnić odporność.

Stosunek kwasu omega-6 do kwasu omega-3 wynosi 3:1co jest uważane za optymalne dla zdrowia człowieka. Olej konopny jest głównym źródłem kwasu gamma-linolenowego, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Możesz zatem bezpiecznie i bez obaw używać go w czasie ciąży, a także podawać dziecku. Świetnie nadaje się też do stosowania w życiu codziennym. Olej z konopii można również stosować po chemioterapii lub w okresie rekonwalescencji, ponieważ pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie  (leki ) oraz leczy uszkodzone komórki.

Jakie ma zastosowanie olej z konopii?

Olejek z konopii może być używany jako składnik zimnych potraw lub dressing oraz jako bogaty w składniki odżywcze środek nawilżający skórę, a nawet włosy.

Na festiwalu olejów konopnych (Cannafest 2017) nasz olej został nagrodzony jako najlepszy olej konopny. 

Zalety olejku z konopi

Smaczniejszy, bogatszy w składniki i zdrowszy niż oliwa z oliwek. Jest źródłem niezbędnych składników odżywczych i ma łagodny orzechowy posmak.

Ze względu na ilość dobroczynnych substancji, olej z nasion konopi przynosi również szereg innych zalet:

Niektóre inne możliwe zalety oleju konopnego obejmują:

Jakie ma zastosowanie olej lniany?

Olej lniany jest produktem z nasion lnu i ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowe.

Roślinne źródła kwasów omega-3, takie jak olej lniany, są trudniejsze do przekształcenia przez organizm w składniki lecznicze EPA i DHA niż na przykład olej rybi. Tylko 10-15% oleju lnianego jest przekształcane w EPA i DHA. Jednak olej lniany jest jednym z najlepszych wegetariańskich źródeł kwasu omega 3, zawierającym wyższy jego poziom niż orzechy włoskie czy olej sojowy.

Olej lniany ma również wysokie stężenie lignanów roślinnych. Jest ono ponad 100 razy wyższe niż w większości innych pokarmów roślinnych.

Jakie są zalety oleju lnianego?

Jako źródło kwasu omega-3, olej lniany przynosi wiele z wymienionych powyżej korzyści zdrowotnych, jendak ich skutki są mniejsze. W przeciwieństwie do oleju rybnego, olej lniany wzmacnia lecznicze działanie lignanów roślinnych.

Badania wykazały, że lignany zmniejszają formy estrogenu związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, rakiem endometrium i rakiem piersi.

Wykazano, że olej lniany zmniejsza poziom cholesterolu, stany zapalne i skrzepy krwi poprzez agregację płytek krwi. Wspomaga też pracę mózgu, chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi i jest stosowany w stanach takich jak ADHD, stanach lękowych i przy chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Jest również stosowany w zespole policystycznych jajników (PCOS), zaparciach, lękach, chorobie zwyrodnieniowej stawów i cukrzycy.

Olej lniany czy konopny, który lepiej stosować?

Dwa oleje o podobnych właściwościach, ale dlaczego olej konopny jest lepszy?

Olej konopny:

  • Olej konopny uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie.
  • Jest bogaty w kwasy omega-3 (w tym omega-3 SDA, który jest silniejszą formą kwasu tłuszczowego).
  • Ma jedną z najmniejszych ilości tłuszczów nasyconych i najwyższą zawartość tłuszczów wielonienasyconych spośród wszystkich olejów roślinnych.
  • Zawiera kwas omega-6 GLA, który wspomaga wzrost zdrowej skóry, włosów i paznokci.
  • Zawiera lepszy stosunek kwasu omega-6 do kwasu omega-3 w porównaniu z olejem lnianym (równowaga kwasów omega jest ważna dla utrzymania zdrowia; brak tej równowagi może prowadzić do chorób, w tym cukrzycy).

 Olej lniany:

  • Chociaż olej lniany zawiera wyższe stężenie kwasu omega-3 niż olej konopny, nie ma idealnego stosunku kwasu omega-6 do kwasu omega-3.
  • Kwas omega-3 w oleju lnianym to wyłącznie ALA, czyli krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, nie zawiera SDA (silnej formy omega-3), która występuje w oleju konopnym.
  • W przeciwieństwie do dobrej jakości oleju konopnego, olej lniany jest uważany za zbyt delikatny, aby można go było używać do gotowania. Musi być też przechowywany w lodówce. 

Wartość odżywcza obu olejów w 100g

100 g

Olej konopny

Olej lniany

Tłuszcze nasycone

9.2g

9.4g

Tłuszcze wielonienasycone

78.0g

66.0g

Omega-3

18.7g

53.3g

Omega-3 SDA

1.6g

0g

Omega-6

56.6g

12.7g

Omega-6 GLA

3.3g

0g

Stosunek Omega-6 / Omega-3

(idealny pomiędzy 2:1 - 4:1)

3:1

2:1


 

Powiedz coś tutaj...
lub opublikuj jako gość
Ładowanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.

Bądź pierwszym komentującym.